Isparta Kıble Yönü Kaç Derece, Isparta Kıble Açısı

Isparta Kıble Açısı 151.29 ° dir. Isparta Kıble Yönü Haritası yardımıyla da haritadan yönlenmeniz gereken istikameti görebilirsiniz. Kıbleye doğru yönelmek için artık çoğu cep telefonunda yer alan pusula uygulamaları kullanılabir ve pusula yardımıyla Isparta için Coğrafi Kuzeyden (Saat Yönüne Doğru) 151.29 derece istikametine dönerek namazınızı kılabilir ve istikbal-i kıble namaz şartına uymuş olursunuz.Isparta Kıble Yönü Haritası

Isparta Kıble yönü haritada yukarıda gösterildiği gibidir. Sizde harita yardımıyla evininizin konumuna göre kıble yönüne doğru namazınızı kılabilirsiniz. Birkaç derecelik saplamlar önemli değildir. Bu konuda aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

"Kâbe’nin bulunduğu noktadan 45 derece sağa ve sola sapmalar kıbleden (Kâbe'ye yönelmeden) sapma sayılmaz!.. Sapma derecesi daha fazla olursa "kıbleye yönelme" şartı aksamış olur." (İSAM - 232)
Mescid-i Haram, Kâbe’nin yakın çevresine verilen addır. Mescid-i Haram’da namaz kılanlar yüzlerini Kâbe’ye döndürürler.
"(Ey Muhammed!) Nereden yola çıkarsan çık, yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir.!.." (Bakara, 150)
“Mescid-i Haram tarafına çevir” tabirinden geniş bir kıble anlayışı çıkmakta, Kâbe’nin kendisini de içine alan Mescid-i Haram tarafına yönelmiş olmanın yeterli olduğuna delil olarak gösterilmektedir.
Bu bilgilere göre evinde namaz kılan kimsenin en fazla kırkbeş derecelik sağa sola sapma ile kıldıkları namazlar dahi sahihtir. Çünkü bu halde iken bile Mescid-i Haram, Mekke tarafına yönelmiş olma şartı gerçekleşmektedir. Bazı eski camilerde de 10-15 derecelik hatalı kıble yönleri de aslında hatalı değil 45 derece hata payı içerisinde yer aldıklarından doğrudurlar.